Buderus Kombi Ses Yapıyor Su Barı Düşüyor!

Doğalgaz bulunan evlerde mutlaka kombi de bulunmaktadır. Günlük sıcak su ihtiyacımızı, tüp yerine ocaklarda doğalgaz tüketiminin olmasını ve hepsinden önce kış aylarında peteklerin ısınarak bizlerin ısınmasını sağlayan en önemli aletlerden birisi kombilerdir. Kombinizin markası, modeli ne olursa olsun bazı teknik arızaların meydana gelmesi istenmeyen durumlar arasındadır. Örneğin; Buderus kombi ses yapıyor ya da su barında düşme oluyor olabilir. Bu sorunlar kalıcı olmamakla beraber teknik bir müdahale ile düzeltilebilir sorunlardır.

Buderus Kombi Neden Ses Yapar?
Eğer kombinize gerekli zamanlarda periyodik bakımlarını yaptırmamanızdan, çeşitli arızalardan ya da ses donanımının arızasından dolayı ses yapması muhtemel sorunlardan bazılarıdır. Kombi içerisinde donanımsal olarak görev yapan pervane ya da fan diyebileceğimiz bazı parçaları bulunur. Bu parçalar kombinizin çalıştırma eyleminden sonra mutlaka otomatik olarak çalışırlar. Soğutma, içerdeki havayı dışa atma ya da dışardan hava alması gibi görevleri bulunur. Bu parçalar tozlanmaya çok müsait parçalardır. Bu sebeple bazı deformasyonlarla birlikte tozlanmaların yanı sıra da yağlanma ihtiyacı giderilmediği için ses yapması söz konusudur. Çözüm ise kombinin yetkili servisi tarafından bakım yapılmasıyla aşılabilir.

Buderus Su Barı Neden Düşer?
Öncelikle su barının ne olduğuna kısaca değinelim. Kombiler içerisinde su biriktirerek ısıtma işlemini yapmaz. Diğer su ısıtıcıları gibi kazan diyebileceğimiz bir hazneleri bulunmaz. Peki, su nasıl ısınıyor? Eşanjör denilen bir elektronik parça sayesinde anlık olarak su ısınır. Bu parçanın aynı zamanda kendisini de soğutması gerekiyor. Bunun içinde kombi içinde minimum 1,5 – 2,0 bar arasında su olması gerekiyor. Bazı analog göstergeli kombilerde çok kolay bir şekilde su barını kontrol edebilirsiniz. Ancak dijital göstergeli kombinin bar göstergesine ilgili tuş kombinasyonu ile ulaşabilirsiniz. Kombinin su barının düşmesinin 2-3 aylık bir süre içinde oluyorsa bunu normal karşılayabiliriz. Çünkü suyun buharlaşarak tükenmesi ihtimaline her zaman yer vermeliyiz. Su takviyesiyle bu sorunu aşabiliriz. Eğer su barı çok sık bir şekilde düşüş gösteriyorsa kombi tesisatında bir kaçak olma ihtimali değerlendirilmelidir. Özellikle peteklere giden su borularının kontrol edilmesini önermekteyiz.

HEMEN SERVİSİ ARA